Mobil

Çerçevesiz Telefonlarda Rekabet Kızışıyor

Son günlerin modası “Sonsuz ekran” akıllı telefonlar çok kısa zamanda tüm telefon piyasasını ele geçirecek gibi görünüyor. Daha doğrusu markaların amiral gemisi modelleri için bunu söyleyebiliriz. Bu tasarımı kullanan markalar içinde Samsung, Apple, Google, Lg ve Huawei başı çekiyor.

En son bu modaya uyan şirket Apple oldu. Şirket merakla beklenen iPhone X modelinde çerçevesiz ekran tasarımı kullanmış. Google geçen hafta tanıtımını yaptığı Pixel 2 XL modeliyle rakiplerini takip etmeye başlamıştı. Bu modayı ilk başlatan marka olan Samsung, amiral gemileri Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ile bir çok kuruluştan dünyanın en iyi telefonu ödüllerini almaya başladı.

LG G6 ve LG V30 gibi akıllı telefonlarda sonsuz ekran tasarımını kullanırken, bir diğer tanınmış marka Huawei kısa süre sonra tanıtımını yapacağı Mate 10 model cihazda çerçevesiz ekran tasarımını kullanacak.

Google Pixel 2 XL akıllı telefonda 2 hoparlör bulunması nedeniyle çerçeve biraz kalın olurken, LG ve Huawei çerçeveyi çok ince tutmuşlar. Akıllı telefon sektörünün lokomotifi olarak görülen Apple ise, bir çok analistin yanlış olarak değerlendirdiği ekran üzerinde bir ”çentiğe” yer veriyor.

Ancak bunu yapan tek şirket Apple değil, Microsoft üretimi olan Essential modellerde çok benzer bir ”çentik” bulunuyor. Galaxy Note 8 çerçevesinin üst bölümü LG ve Huawei’nin telefonları kadar ince değil fakat ön kamerasının yüksek çözünürlüğü sayesinde bu eksiğini telafi edebilir.