Yazılım

CCleaner’a yapılan saldırı tahmin edilenden daha büyük boyutta

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen CCleaner yazılım saldırısının çok daha büyük boyutta olduğu anlaşıldı. Yazılım saldırısında dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından bazılarının hedef alındığı belirlendi.

Geçtiğimiz haftalarda CCleaner’a karşı gerçekleştirilen saldırıda tespit edilen bir komut ve kontrol merkezinden alınan veriler üstünde çalışma yapan araştırmacılar saldırının önde gelen teknoloji firmalarının bazılarını hedef aldığını açıkladılar. Talos grubunca yapılan çalışmalar, Wired Tarafından açıklandı. Saldırı ile ilgili analizlerde Microsoft, Google, Samsung, Sony, Intel ve Akamai gibi firmaların iç sunucularının hedef alındığı tespit edildi. Gauselmann adlı bir Alman firması, Birleşik Krallık’ta ve Singapur’da bulunan 2 Telekom firması da saldırının hedefi olduğu belirtildi. Saldırıya uğrayan firmaların sunucularına sızılıp sızılmadığı şu an için tespit edilemedi.

Saldırıya uğrayan şirketlerin listesinin artabileceğini belirten araştırmacılar, ilk etapta saldırıda iki milyon pc’nin saldırıdan etkilendiğini belirttiler. Önümüzdeki haftalarda CCleaner saldırısına dair yeni bilgi ve bulguların gün yüzüne çıkması durumunda daha net bir sonuç elde edilmesi bekleniyor.