Yazılım

BlackBerry Yazılımdan Büyük Para Kazanıyor

Geçtiğimiz senelerde üst seviye lüks telefonlar üreten BlackBerry, Apple ve Samsung gibi şirketlerle baş edemeyip akıllı telefon pazarından çekilmişti. Fakat şirket yazılım lisanslama işinden inanılmaz paralar kazanmaya devam ediyor.
Bir zamanların popüler telefon üreticisi BlackBerry, donanım sektörünü tamamen bırakmış olsa sa marka ve yazılımını satmaya aralıksız devam ediyor. Sızan bilgilere göre bu işten büyük miktarda para kazanan şirket, telefon üretimini bugüne kadar neden bırakmadı diye düşünmemizi gerektiriyor.
Öncelikle TCL olmak üzere şirketin teknolojilerini kullanmakta olan firmalar, BlackBerry’e kesintisiz ve büyük meblağlarda para girdisi sağlıyor. Blackberry sadece marka kullanımına onay vererek adeta havadan milyonların banka hesabına akışını izliyor. Wall Street uzmanlarının tahminlerini şimdiden geçen şirket, 200 milyon dolarlık yazılım lisanslama geliri elde ettiğini belirtti. Her sene yüzde 25’lik büyüme sağladığını gösteren veri, Ağustos sonu biten finansal dönemi içeriyor. Şirketin lisanslama geliri 2016 senesinde 15 milyon dolarken 2017 senesinin başından bulunduğumuz tarihe kadar ki sürede 55 milyon dolar gibi büyük bir artış gösterdi. Blackberry ile marka ve yazılım lisansı için çalışma yapan 2 telefon üreticisi mevcut.
BlackBerry KEYone modeli ile beklentilerin üzerinde pozitif bir etki yaratan şirket, Amerika’nın önde gelen otomobil üreticisi Fold ile otonom araçların yazılım ihtiyaçları ile ilgili el sıkışmak üzere. Farklı bir otomobil üreticisi ile daha yazılım konusunda görüşmelerin sürdüğünü açıklayan şirket yetkilileri, anlaşmaların olumlu olması durumunda kendilerine ait yazılımın yüklü olduğu otomobil başına 25 dolara kadar para kazanacaklarını açıkladılar. Hisse senetleride 57 sentten 11.05 dolara çıkarak büyük artış gösterdi.