Haber

Bitcoin’e Karşı J Coin Geliyor

2020 yılında Japonya’da yapılacak olan olimpiyat oyunları öncesi Japonya dijital para birimini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Özellikle Bitcoin yükselişinin ardından dünya genelinde oldukça popüler hale gelen dijital para birimlerine bir yeniside Japonya’dan.
Sanal para birimleri son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde yayılıyor. Asya ülkesi Japonya’da istatistiklere göre gerçekleştirilen finansal işlemlerin % 70 lik kısmı nakit olarak yapılıyor. Bu kadar yüksek işlem nakit yapılınca maliyetler yükseliyor. Bunu minimuma indirmek için harekete geçen yetkililer, bitcoin‘in merkez bankalarından bağımsız oluşunun aksine ulusal dijital para birimini oluşturmak için çalışmalara başladılar.

 

 

Oluşturulması planlanan dijital para biriminin ismi bile hazır, ”J Coin”. Japonya’da hükümet desteği ile çok kıza zaman içinde piyasaya çıkarılması beklenen J Coin, sektörde bulunan çok sayıda sanal ödeme sistemlerini kullanılmaz hale getirebilir. Hali hazırda en çok kullanılan sistem olan kredi kartı ve banka kartlarının işlem başına aldıkları komisyonları hesaplayan yetkililer çıkarılacak olan yeni sistemin çok daha kullanılabilir ve mantıklı olduğunu bildirdiler.
Sanal para birimlerinin geleceği ile ilgili süren tartışmalar devam ederken çok sayıda ülke bu kendi sanal para birimleri için çalışmalarına devam ediyorlar. Yapılan bu çalışmalar henüz ülkemizde kullanımı yasalarla netleşmemiş olan bu sistemlerin kullanıma açılmasının yakın olduğunu gösteriyor.