İnternet

Bir Efsane Daha Veda Ediyor; AOL Instant Messenger Kapatılıyor!

90’lı yılların ilk sosyal iletişim servislerinden olan ücretsiz mesajlaşma programı AOL Instant Messenger, 15 Aralık cuma günü kullanıcılarına veda ediyor.

Bir efsane daha kepenk indiriyor. 90’lı yıllarda ortaya çıkan ve 2000’li yıllarda kullanıcı kitlesini gittikçe arttıran ve bugün popüler olan sosyal medya platformlarının temeli sayabileceğimiz ücretsiz mesajlaşma servisi AIM, 15 aralık cuma günü resmen kapanıyor.

AOL şirketi tarafından yaratılan AIM’in, mart ayında erişimi sonlandırılarak 15 aralık için bir nevi gösterge olmuştu. Akıllı cihazlarla birlikte peş peşe çıkan yeni anlık mesajlaşma uygulamalarıyla artık rekabet edemeye AIM, artık sanal alem tarihinde unutulmayacaklar arasındaki yerini alacak.

Akıllı telefonlarda kullanılan popüler uygulamalar WhatsApp, Instagram ve Snapchat gibi anlık iletişim programlarının ilk kurban ettiği isim AIM değil. 2014 senesinde efsane msn messenger 2016 senesinde diğer unutulmaz isim Yahoo Messenger kepenklerini indirmişlerdi.

Eski günlere dalmak için son kez AIM kullanmak istiyorsanız önünüzde sadece 2 ay gibi kısa bir süre var. Son dönemlerde kullanılabilirliği ön planda olan, daha fazla kullanıcıya hitap eden ve çok sayıda ilgi çekici özellikler sunan anlık mesajlaşma uygulamaları daha revaçta. Dolayısıyla eski uygulamaların son dönemde çıkan mesajlaşma uygulamalarıyla rekabet edebilmesi imkansız hale geldi.