Otomobil

Apple’ın Sürücüsüz Otomobili Sokağa Çıktı!

Teknoloji Devi Apple’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobili Silikon Vadisi’nde ilk kez bu kadar yakından görüntülendi!

Dünyanın önde gelen teknoloji firması Apple’ın gizli yürüttüğü ve Project Titan ismi verilen sürücüsüz otomobil projesi caddelere çıktı. Şirketin geçen ay doğruladığı test aracı Silikon vadisi sokaklarında görüntülendi. Otomobilin deneme sürüşü yaptığı anlar sosyal medya platformlarında en çok konuşulanlar arasına girdi. Apple CEO’su Tim Cook, şirketin sürücüsüz otomobil sektöründeki planlarını geçen ay gerçekleştirdiği bir röportajla dile getirmişti.

 

Cook, röportaj sırasında konu ile ilgili bir soru üzerine şirketin sürücüsüz araç projesi üzerinde çalışmalarını devam ettiğini açıklamıştı. Proje ile ilgili çok fazla detaya girmekten kaçınan Cook, bahse konu projeyi büyük ihtimalle projelerimiz arasında olan en zor yapay zeka projesi açıklamasıyla özetlemişti. Bu sektörde atılım yapmak ve sektörde ilerlemek için uzun süredir teknik eleman alımı yapan Apple’ın sektördeki rakip firmalara göre en önemli avantajı bütçesi.

Apple elinde bulunan bu büyük bütçesi sayesinde, elektrikli araç sektörünün ismi ön plana çıkan iki markası Tesla ve Ford’u satın almayı düşünürse elinde tam 112 milyar dolar nakit rezervi  kalıyor. Şirketin bu sektöre ilgisi hiç kuşkusuz her geçen gün gelişerek büyüyen bir pazar oluşu. Tahminlere göre 2030 yılında sektörün büyüklüğünün 7 trilyon dolar olması bekleniyor.