Mobil

Apple Gizlilik Sayfasını Yeniledi

Apple web site ve uygumalarında bulunan gizlilik sayfalarını güncelledi. Yenilenen sayfalarda müşterilerin gizliliğinin önemi belirtiliyor.
Sayfanın en üst kısmına “Apple ürünleri sadece harikalar yaratmanız için değil, gizliliğinizi korumak için de tasarlandı.” yazısını koyan şirket, yazının devamında cihazlarda bulunan özelliklerden bahsediyor.

 

 Şirket, müşterilerinin siri uygulamasına sordukları soruları kesinlikle kaydetmediklerini açıkladı. Bununla beraber Apple’s Differential Privacy ismi verilen teknolojiyle iPhone kullanan bir müşterisinin tüm bilgileri karıştırılıp çözümlenemez hale getiriliyor ve bu şekilde Apple sunucularına bu bilgiler gönderiliyor. Sunuculara gelen milyonlarca müşterisinin verilerini yalnızca genel kullanım bölümü inceleniyor. Yapılan bu kısıtlı inceleme neticesinde cihazlarda mevcut olan tarayıcı safari için güç tüketim verileri ortaya çıkıyor.

 

 Güncellenen sayfada müşteri gizliliği dışında, uygulama geliştiricilerinin ne denli katı kuralları izlemesi gerektiği anlatılıyor. Müşterilerin kişisel bilgilerini nasıl göreceklerini inceleyen Apple, bu tanımlara uygun olmayan uygulamaları anında App Store bölümünden kaldırıyor.

 

 “Bizler Apple’da, gizliliğin temel insan haklarından biri olduğuna inanıyoruz. Ve gizli tutma hakkına sahip olduğunuz kişisel bilgilerinizin büyük bir bölümü Apple aygıtlarınızda bulunuyor.”

 

İlginç bir biçimde TouchID’den akıllı cihazlarda bulunan en ileri güvenlik sistemi olarak söz ederken FaceID hakkında en ufak ayrıntıya girilmemiş. Muhtemelen iPhone X’in satışa çıktığı günlerde sayfa tekrar güncellenecek.