İnternet

AMP İsmi Instant Olarak Değişiyor

Mobil cihazlardan Google arama motorunda arama yaptığınızda çıkan sonucun yanında AMP kısaltmasını görüyorsanız, bu kısaltma o sayfanın çok daha hızlı şekilde açılacağının anlamına geliyor.

AMP uyumlu olmayan sayfalara göre AMP uyumlu sayfalar çok daha hızlı tepki veriyor. Fakat AMP kısaltması Google tarafından pek sıcak karşılanmadığı için isim değişikliğine gidiliyor. Yeni isim ”Instant” olacak Türkçesi ”Hemen”.  Sosyal medya platformu Twitter kullanıcı olan Jonathan Jones bu etiketin farkına varıp twitter üzerinden ekran görüntüsü yayınladı. Biz bu etiketi araştırdığımızda maalesef göremedik. Tahminimizce şu an için yalnızca az sayıda kullanıcılara açık olan test amaçı bir özellik.

AMP gri ağırlıklı renkler barındırırken yeni etiket Instant daha dikkat çekici messenger mavisi kullanılmış. Geçtiğimiz sene başı itibariyle Google mobil aramalar için AMP’yi devreye sokmuş ve böylece mobil kullanıcıların sayfalara daha hızlı erişebilmesinin önünü açmıştı. video ve resimlerle dolu bir sayfayı telefonunuza anında yükleyebilme imkanı sağlayan uygulama, 10 kat daha az veri kullanıyor. Şirket bünyesinde yetkili kişiler tahminimizce ”Instant” isminin daha akılda kalıcı ve kullanıcılar tarafından daha sıcak karşılanacağını düşünmüş. Şu an için yeni isimle ne zaman yayınlanacağı hakkında net bir bilgimiz yok. Fakat kısa süre içinde muhtemelen Türkiye’de de aktif olacaktır.