Donanım

AMD’nin Yeni İşlemcileri Merakla Bekleniyor

AMD şirketi ürettiği Ryzen işlemcilerle büyük çıkış yakalamıştı. Bu çıkışı sürdürmekte kararlı olan şirket 2018 ve 2019 senelerinde fiyat performans işlemcileri ile kullanıcıların karşısına çıkabilir.

İşlemci piyasasında oldukça önemli bir konumda olan AMD önümüzdeki senelerde taşınabilir pc’ler için işlemci üretimini seri hale getirmeyi planlıyor. Sektörde var olan yeni nesil AMD işlemcili pc miktarı çok düşük. Söylentiler gerçekleşirse AMD, yeni işlemci üretiminde Zen mimarisini ve 12 nm üretim sistemini hayata geçirecek. Uzun dönemde üretimde aynı işlemci soketlerini kullanacak olan şirket, önümüzdeki senelerde ZEN ve Vega modellerini birleştirebilir.

Intel firması aynı işlemci soketini kullanmayı bırakmıştı. AMD ise aksine kullanmaya devam ediyor. Müşteri dostu bir tavır sergileyen AMD, çok sayıda kullanıcısının beğenisini almış durumda. Diğer yandan oldukça gereksiz anakart değişimlerinin önüne geçen AMD, sistemlerin kolayca güncellenmesine olanak sağlıyor. Bir çok müşteri be sebeple uzun müddet AMD işlemcileri kullanmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Ekran kartı projelerinde benzer yenilikler yapması beklenen AMD, önümüzdeki senelerde ilginç bir GPU tanıtımı yapabilir.