Giyilebilir Teknoloji

AltSpace’in Microsoft PSVR İçin Anlamı

Geçtimiz aylarda yazılım devi Microsoft şirketi tarafından bünyesine katılan AltSpace, sanal sosyal alan dünyasında önemli bir yere sahipti. Gerçekleşen satıl alma sonucunda PlayStation VR bölümünde önemli gelişmeler yaşanabilir.

AltSpace, uygulamasını kullananlar çok memnun kalmış ve harika deneyimler yaşamışlardı. Geçtiğimiz yaz mevsiminde şirketin kepenk indireceğine dair açıklama yapılmadan önce, sosyal medya tecrübelerinin sanal gerçeklik dünyasındaki karşılığı olacağı tahmin ediliyordu. Şirketin kapanma sebebi ise yazılım devi Microsoft’un AltSpace’i bünyesine katmasıydı.

AltSpace nedir ?

AltSpace, eğlenceli zaman geçirmek için kullanılan ve bunun için buluşma ve tanışma ortamı yaratan sanal sosyal alandır. Bu alanda oluşturulan odaları gezebilir ya da kendinize ait özel sohbet odaları yaratabilirsiniz. Çok sayıda Daydream, Gear VR, Vive, Rift model sanal gerçeklik platformunu destekleyen uygulamanın yakında piyasaya çıkacak olan Microsoft Mixed Reality Headset VR platformunuda destekleyecek.

PlayStation VR’da neden yok?

Açıkçası bunun nedenini bizde tam olarak bilmiyoruz. Tahmin yürütmek gerekirse, oyun konsollarına yönelik uygulama üretebilmenin oldukça zor olması. PlayStation VR piyasada bulunan VR gözlükleri içinde en çok rağbet edilen platform olmasıyla beraber, AltSpace sektörde inişli çıkışlı yol alırken durum böyle değildi. PlayStation VR piyasada yükselirken AltSpace’in ekonomik durumu yatırım ve proje geliştirmesine imkan vermiyordu.

Süreç Nasıl Devam Edecek ?

Microsoft’un son günlerde üzerinde yoğun olarak çalıştığı yeni model, kullanıcının ayağına gelmesinin tam tersine kullanıcının ayağına gitmeye odaklı. Yazılım kısmında agnostik yaklaşım oluşturan şirket’in bu tavrı, VR sektöründeki herkes için güzel bir haber olma niteliği taşıyor. PSVR’ın eklenmiş olması şirket’e oldukça geniş bir pazar yaratırken, aynı zamanda her alanda varlık gösteren sosyal alan hayalinin gerçekleşebilecek olması tüm meraklılarda heyecan yaratıyor.