İnternet

5500 Dolar’ı Geçen Bitcoin’i Zorlu Bir Süreç Bekliyor

Son yılların en popüler sanal para birimi olan Bitcoin, peş peşe yeni rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz hafta içinde 5,000 dolar sınırını geçen Bitcoin şu an 5,528 dolardan işlem görüyor.

Yeni rekorlar kırmasına rağmen bir çok yatırımcı Bitcoin konusunda tereddüt yaşamaya devam ediyor. Bir çok devlet Bitcoin borsalarını yasaklıyor ve aşağı yönlü baskı uyguluyorlar. Fakat 14 Eylül 2017 tarihinde 3 bin doların altında gezinen bitcoin şu an 5 bin doları geçmiş durumda.

Kısa süre önce çıkan Bitcoin Gold projesi, sanal para birimi pazarında tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bitcoin üretimi zorluk derecesi her geçen gün arttığı için üretim yapan madenciler oldukça sıkıntı çekiyorlar. Bir çok madencinin daha kolay üretim yapabileceği Bitcoin Gold’a geçiş yapması bekleniyor. Böylece Bitcoin Gold, daha önce ikiye bölünerek ortaya çıkan Bitcoin Cash ile rekabet içine girecek gibi gözüküyor.

 

Dijital para birimi Bitcoin’de sular kısa sürede durulacak gibi gözükmüyor. Bitcoin Gold’un çıkış tarihi olarak 25 ekim civarı olarak öngörülüyor. Fakat yaklaşık olarak 1 hafta öncesinde yani 18 ekim’de SegWit2x güncellemesiyle beraber Bitcoin’in yeni sürümü piyasaya çıkacak. Tahminlerin ötesinde destek verilen bu sürümün daha güvenli ve hızlı işlem yapması bekleniyor. Ancak bu konularda da sorunlar olduğu iddia ediliyor. Bitcoin’in madencilik gücünün yüzde 85’ine yakınının sahibi olan bir firma kasım ayı için güncellemeye tam destek verirken, Bitcoin çekirdek geliştirme takımı ise tam anlamıyla uzlaşma sağlanana dek bekleme taraftarı. Yeni çıkacak yazılımın bir kaç detayında anlaşmazlıklar olduğu söyleniyor.

 

Kısaca söylemek gerekirse önümüzdeki kasım ayında Bitcoin ikiye bölünür, fakat üretim yapan madencilerin ne kadarlık bir bölümü yeni versiyona geçiş yapacağı ne kadarlık kısmın eski versiyonda kalacağı hakkında net bir bilgi yok. Bitcoin’in pazar payı yükseldikçe, sistemi saran siyaset iyice çirkinleşiyor. Kasım ayında yapılacak güncelleme, Bitcoin üzerinde söz sahibi olmak isteyenleri sonu belli olmayan bir savaşa sürükleyebilir.

Çin ve Rusya başta olmak üzere bir çok ülkede son günlerde yaşadığı sıkıntılara rağmen analistler uzun vadede, kısa süreli dalgalanmalar olmasına karşın pozitif yönde ilerleyeceğini söylüyorlar. Kasım ve Aralık aylarının dijital para birimi için sancılı geçeceği belirtilirken, bu süreçte riski sevmeyen veya risk almaktan hoşlanan kullanıcıların şansa ihtiyacı oldukları kesin. İlerleyen yılların piyasaya hakim tek para birimi olması beklenen Bitcoin’de işler şu an için biraz karışık gözüküyor. Son günlerde Türkiye’de de bitcoin ile ilgili yasal zemin çalışmalarının sürdüğü biliniyor.