Haber

400 Senelik Kayıp Resim Bulundu

1544 yılında dünyaya gelen ve 1640 yılında vefat eden Flaman sanatçı Peter Paul Rubens’in kaybolan resmi, 400 sene sonra bulundu.

Ünlü ressam Peter Paul Rubens’in Dörtyüz yıl önce çizimini yaptığı Buckingham Dükü portresi, BBC Four televizyonundaki Britain’s Lost Masterpieces (Britanya’nın Kayıp Şaheserleri) programında Dr. Bendor Grosvenor tarafından bulundu. Portrenin İskoçya’daki Glasgow Müzesi’nde, kentteki Pollol House’da sergilendiği tespit edildi.

100 yıllardır üstünde biriken toz nedeniyle Rubens’in portresinin orijinal olmadığı, sonradan farklı birinin yaptığı kopyası olduğu tahmin ediliyordu. Ardından Belçikada’ki Rubenshuis’in direktörü Ben van Beneden tarafından özenle yapılan incelemenin ardından Buckingham Dükü George Villers’ın portresinin orijinal olduğu ortaya çıktı.

400 yıldır kayıp olan portreyi ortaya çıkaran Dr. Grosvenor, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan birinin, Britanya tarihi için çok önemli figürlerden birini çizdiği portreyi bulmak son derece heyecan verici.”